Spojila nás pieseň 2015

Spojila nás pieseň 2015

Už od roku 1946 si každoročne 13. novembra si pripomíname Medzinárodný deň nevidiacich. Je nás asi 1,5 % populácie – mnohí z nás nikdy nevideli slnko, kvety ani úsmev svojich blízkych. Avšak sme ľudia, ako každí iní… myslíme, cítime, ľúbime… vnímame tento svet inak ako očami… počúvame jeho zvuky, dotýkame sa jeho tvarov, cítime jeho vône… pánboh nám niečo vzal a niečo dal… vzal nám možnosť pozerať sa očami… dal nám však lásku k ľudom a k životu… dal nám dar prostredníctvom hudby a spevu rozdávať radosť a optimizmus…

Pri tejto príležitosti Občianske združenie Ambrelo a Kultúrne zariadenia Petržalky pripravili dňa 5.11.2015 v Dome kultúry Zrkadlový háj BA – Petržalka koncert Spojila nás pieseň, ktorého cieľom bolo reprezentovať a predstaviť umenie zrakovo handicapovaných umelcov.

Filozofiou podujatia bolo dokázať širokej verejnosti aj sebe samým, že handicap nemusí byť prekážkou a že hudba naozaj nepozná hranice.

Tvárou podujatia bol slovenský nevidiaci spevák Maroš Bango a jeho hosťami boli nevidiaci speváci z Rakúska/Antonija Kovacevic/ a Českej republiky /Radek Žalud/. Hovoreným slovom ich sprevádzala nevidiacaAlexandra Bangová a moderátor JOJ Ján Mečiar. Hosťom večera bol známy slovenský operný spevák Martin Babjak.

Radek Žalud z Českej republiky, 30-ročný absolvent operného spevu a akordeónu na konzervatóriu, je od narodenia nevidiaci. O jeho talente svedčí množstvo ocenení zo speváckych súťaží a spolupráca s takými umelcami ako je Bára Basiková, Eva Urbanová, Aneta Langerová, Magda Malá, Petra Janů, Daniel Landa a Ondřej Brzobohatý. Pravidelne spolupracuje s TV Šlágr a je víťazom súťaže Zlatý šlágr.

Antonija Kovacevic, rodená Chorvátka, bola druhým zahraničným hosťom. S Antonijou Kovacevic spolupracuje Maroš už vyše roka a počas tohto obdobia absolvovali spolu už tri spoločné koncerty – dva vo Viedni a  jeden v Rakúskom kultúrnom fóre v Bratislave. Ich hlasy – tenor a soprán – nádherne ladia v spoločných duetoch.

Špeciálnym hosťom koncertu bol Martin Babjak , známy operný spevák, ale aj nesmierne milý a priateľský človek, ktorý už nejedenkrát vystupoval spolu s Marošom na benefičných akciách. Laureát svetovej speváckej súťaže Luciana Pavarottiho vo Philadelphii v USA, víťaz medzinárodnej speváckej súťaže Totti dal Monte v Taliansku, v roku 1985 poslucháč speváckej školy pri Teatro alla Scala v Miláne.

Pôsobil ako sólista opery v Banskej Bystrici aj Opery SND v Bratislave. Hosťoval na popredných európskych a zámorských operných scénach.

Maroš Bango – slovenský Bocelli – je od narodenia nevidiaci, avšak obdarený obrovským speváckym talentom. Napriek tomu, že hudbu nikdy neštudoval, hrá na 4 hudobných nástrojoch. Svoje umenie predstavil už aj  v Moskve, na Kréte, v Bruseli, v Budapešti, vo Varšave, vo Viedni, v Ottawe, Toronte, New Yorku, Chicagu, Washingtone, Ríme, v Londýne a Štokholme.

Maroš Bango hovorí, že je šťastný vtedy, keď sú šťastní jeho diváci a poslucháči. Veríme, že sa mu tomu tak bolo aj na koncerte v Zrkadlovom háji.

Podujatia sa zúčastnilo cca 500 pozvaných hostí, medzi ktorých patrili predstavitelia mesta, MČ Petržalka, sponzorských organizácií a firiem, mediálni partneri, ale aj zrakovo a fyzicky handicapovaní občania mesta Bratislava, seniori, klienti Domovov sociálnych služieb a ďalšie znevýhodnené skupiny obyvateľov. Nad podujatím prevzal záštitu primátor Bratislavy JUDr. Ivo Nesrovnal.

Cieľ podujatia – oboznámiť širokú verejnosť so životom a prácou zrakovo handicapovaných umelcov v spoločnosti, kde na ružiach nemajú ustlané ani zdraví ľudia – bol bezo zvyšku splnený.

Ďakujeme nášmu spoluorganizátorovi – Kultúrnym zariadeniam Petržalky, ako aj nášmu generálnemu partnerovi, ktorým sú Slovenské elektrárne, člen skupiny ENEL.

Radi by sme sa poďakovali aj partnerom, ktorí nás finančne podporili – Hlavnému mestu Bratislava a jeho Grantovému programu ArsBratislavensis, MČ Petržalka, firmám Curel a Coca cola, Rakúskemu kultúrnemu fóru, našim mediálnym partnerom TV Ružinov a časopisu in.ba, pánu Kružliakovi, Vinárskemu družstvu Vajnory, pánu Černajovi a firme Dada plus.

Veríme, že tento koncert vniesol do nášho mesta myšlienku spolupatričnosti s tými, ku ktorým osud nebol vždy zhovievavý, ale napriek tomu sa nevzdávajú, bojujú a svojim talentom obohacujú životy ľudí okolo seba.

Piesne, ktoré zazneli na koncerte, sú silné melódie, v ktorých si našli svoje posolstvo všetci – šťastne aj nešťastne zaľúbení, mladí aj skôr narodení, veselí aj tí, ktorí možno práve stratili niekoho blízkeho. Všetci však z koncertu odišli s pocitom jedinečného hudobného zážitku. A verte, že ako pridanú hodnotu koncertu nám všetci interpreti ponúkli okrem krásneho hlasu a hudby na dlani aj svoje srdiečko.

Alexandra Bangová, predseda OZ Ambrelo

Posted on: 7. decembra 2015Admin_Tomas_Bango