Tlačová správa bruselskej kancelárie Bratislavského samosprávneho kraja

Tlačová správa bruselskej kancelárie Bratislavského samosprávneho kraja

V utorok 10. decembra 2013 sa v Bruseli uskutočnil vianočný Koncert za zdravý rozum. Koncert je súčasťou projektu organizovaného občianskym združením zrakovo postihnutých Ambrelo, ktoré prostredníctvom hudby predstavuje verejnosti svet nevidiacich umelcov a ukazuje, že handicap nie je bariérou. Tvárou koncertu bol člen OZ Ambrelo Maroš Bango, charizmatický nevidiaci spevák a hudobník s viacnásobným talentom, ktorého hlas má široké zafarbenie. Dokáže veľmi precítene vyjadriť svoj vzťah k hudbe a umeniu a jeho vystúpenia sú pre mnohých veľkým umeleckým zážitkom. Pre verejnosť je na tomto nevidiacom umelcovi fascinujúca kombinácia talentu, krásneho hlasu a handicapu, prostredníctvom ktorých veľmi citlivo vplýva na emócie ľudí a ich vnímanie umenia.

Koncert za zdravý rozum je medzinárodná hudobná show umelcov s handicapom. Prvé koncerty tohto druhu sa uskutočnili v júni tohto roku v Prahe a Bratislave. Bruselský koncert spojil najlepších zrakovo postihnutých spevákov a hudobníkov zo Strednej Európy, ako speváčku Patrycju Malinowsku z Poľska, maďarského klavírneho virtuóza a speváka Mária Jánokiho či mladého absolventa konzervatória a nevidiaceho speváka Radeka Žaluda z Česka. Spevákov sprevádzala profesionálna klaviristka z Čiech Alena Karpjuková.

Myšlienku koncertu prišiel podporiť v mene belgickej kráľovskej rodiny najmladší brat kráľa Philipa princ Laurent.

Bruselský Vianočný koncert za zdravý rozum vznikol s finančnou podporou Vyšehradského fondu, Ministerstva kultúry SR a Bratislavského samosprávneho kraja a v spolupráci s Veľvyslanectvom SR v Bruseli a Slovenskou katolíckou misiou.

 

Marek Dvorský

Bratislava Region Brussels Office

Rue Breydel 40

1040 Brussels

Mobile: +32 486998 313

E-mail:marek.dvorsky@region-bsk.sk

www.bratislavaregion.eu

facebook.com/BratislavaRegionBrusselsOffice

Posted on: 10. januára 2013Admin_Tomas_Bango